افزایش ۲۰ درصدی صادرات کالا‌های تولیدی از کیش

محمود دشتی گفت: سود بازرگانی واردات از منطقه به سرزمین اصلی براساس مصوبه هیئت وزیران تا سقف 15درصد کاهش می یابد که منابع حاصل از آن برای طرح های عمرانی و زیر ساختی و همچنین ایجاد اشتغال در این منطقه هزینه می شود.
وي گفت: ارزش این کالاها در 5 ماهه امسال 5 میلیون و 560 هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 55 درصد کاهش داشته است.
دشتی افزود: ارزش کالاهای ترانزیتی از این منطقه به سرزمین اصلی، مناطق آزاد و خارج از کشور در 5 ماهه امسال 3میلیون و 300 هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 56 درصد کاهش داشته است.
وی در بخش کالاهای صادرات مجدد از منطقه آزاد کیش نيز گفت: ارزش اين كالاها در 5ماهه امسال 5میلیون و 500 هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته 289 درصد کاهش داشته است.
مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد کیش افزود: در مجموع کالاهای خروجی از این منطقه با توجه به رویه های ترانزیت، صادرات مجدد و مرجوعی در 5 ماهه امسال 54 میلیون دلار بود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50درصد کاهش داشته است.
محمود دشتی در خصوص آمار کالاهای وارداتی از خارج کشور به این منطقه در 5 ماهه امسال، گفت: ارزش کالاهای تجاری 13میلیون و 542 هزار دلار بود و نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 57درصد کاهش داشته و همچنین عوارض دریافتی از کالاهای تجاری در این مدت 2میلیارد و 895 میلیون تومان ثبت شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 80درصد افزایش یافته است.
وي گفت: علت این افزایش تغییر تعرفه های عوارض گمرکی از 1.5 درصد به 5 بوده که این تغییرات بر اساس ماده 8 دستور العمل و روش اجرای آئین نامه اخذ عوارض قانون مناطق آزاد اجرایی شده است.
دشتی افزود: ارزش کالاهای مصرفی منطقه "غیر نفتی" 9 میلیون و 900 هزار دلار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 200 درصد افزایش داشته است و این افزایش ناشی از تغییر تعرفه ها از 1.5 درصد به 5درصد و کالاهای مستعمل از 5درصد به 15درصد بوده است.
وي گفت: در بخش خودرو نیز از سه ماهه دوم سال 97 به خاطر ممنوع شدن ورود خودرو براساس مصوبه هیئت وزیران هیچ گونه خودرویی وارد این منطقه نشده است.
دشتي در بخش مواد اولیه و ماشین آلات شرکت های تولیدی منطقه آزاد کیش افزود: واردات شرکتهای تولیدی و شرکت های نفتی که دارای مجوز فعالیت اقتصادی صنعتی و تولیدی هستند در 5 ماهه امسال 8میلیون دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 120 درصد کاهش یافته است.
مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص رفع موانع موجود در واردات کالاهایی که به صورت قانونی در گمرک کیش ترخیص و پس از ورود به بنادر چارک، آفتاب مورد بررسی مجدد قرار می گیرد، گفت: این امر موجب نارضایتی صاحبان این قبیل کالاها و معطلی 6 تا 13 ماهه و انجام هزینه های مضاعف و افزایش قیمت تمام شده کالاها می شود.
دشتي هدايت شركت هاي توليدي فعالان اقتصادی به خارج از جزيره را از پيامدهاي اين مشكل برشمرد و گفت: ضروری است با برگزاری جلسه ای با حضور فرماندهی ناجا، گمرک جمهوری اسلامی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مشکلات موجود مرتفع شود.
محمود دشتی پیشنهادی در خصوص رفع مشکل کامیون هایی که حامل این قبیل کالاها است افزود: این کامیون ها توسط گمرک از مبدا کیش تا مقصد پلمپ و دسترسی الکترونیکی به مامورین پلیس از طریق سامانه جامع امور گمرکی به منظور کنترل صحت و سقم پروانه های ترخیصی محموله های ارسالی داده شود.
وي واردات کالاهای مورد نیاز و مصرف در پروژه های عمرانی طبق بند 1 ماده 5 مقررات صادرات و واردات امور گمرکی قانون مناطق آزاد که از پرداخت عوارض ورود معاف هستند در 5 ماهه امسال را 2 میلیون و 650 هزار دلار عنوان کرد و افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 75 درصد کاهش را نشان می دهد.